Nezařazené

Maskování jako evoluční výhra

 

Přírodou se inspirujeme snad už od nepaměti. Je to svět nejrůznějších evolučních cestiček, které jsou někdy více a někdy zase méně úspěšné. Poté se také v lidském světě můžeme setkat s inspirací přírody. Od využívání solárních panelů, šupin, ploutví nebo maskování.
A o maskování bude dnes řeč. Využívají ho vojáci, letouny, auta. Být občas neviditelný je velkou výhodou. Kdo z nás nechtěl na chvíli zmizet. Ve světě lidí se však jedná o pohodlnou výhodu, zatímco ve světě zvířat jde o to, zda přežijí či nikoliv.
Nejvíc případů maskování najdeme v moři. Mezi nejznámější patří chobotnice, která je schopná měnit tvar a velikost buď aby se přiblížila na potřebnou vzdálenost ke kořisti nebo aby vypadala větší před případnými většími lovci.
bílooranžová rybička
Nyní se však zaměříme na jednu rybu, která by nebyla schopna bez maskování přežít. Využívá tzv. mimikry. Nejde úplně o maskování jako spíš o přejímaní podoby jiného tvora.
V případě Slizouna podvodníka se jedná o podobu neškodné ryby, která čistí ostatní živočichy od parazitů. Nenechte se však zmást, jak už napovídá název bude v něčem háček. Každá ryba, která si pustí k tělu tohoto živočicha bude těžce litovat.
Slizoun se totiž přiblíží k rybě a místo toho, aby se zakousl do parazita se zakousne do masa ryby. Poté okamžitě unikne.
Je tedy zapotřebí si dávat pozor. Stejně jako všude v přírodě ani ve vodě není nic, jak se zdá.
Mezi další případ maskování patří například Pestřenka. Jedná se živočicha ze světa hmyzu, který je absolutně neškodný. Můžeme ho snadno poznat, jelikož poletuje na místě jako kolibřík. Je však velmi snadné si ji splést s vosou nebo jiným bodavým hmyzem. Toto maskování slouží hlavně jako krytí před ptáky.
žába ropucha
Mimikry tedy můžeme považovat za značnou výhodu hlavně pro živočichy, kteří svou velikostí a sílou nemůžou konkurovat velkým predátorům. Můžeme tedy pozorovat nejrůznější podoby maskování. Ať se zvířata snaží napodobit nejrůznější rostliny, zvířata nebo předměty můžeme vždy jen žasnout nad jejich touhou přežít v tomto drsném světě.

Recommended Posts

Nezařazené

S ejakulací se dá pracovat

Dnes se dá pracovat s mnohými věcmi, a to dokonce i s ejakulací. Mnoho mužů se někdy setkalo s tím, že už to na ně přišlo, ale museli ještě počkat, protože jejich partnerka stále nedosáhla vrcholu. Najdou se i muži, kteří nepočkají, ale najdou se i ti, kteří ano i když to pro ně nemusí […]

 
Technika

Technika je u každého doma

Když se řekne technika, tak co vy si pod tím představíte? Mnoho lidí si prý představí jenom mobilní telefon anebo dokonce také počítač. Ano, já tohle moc dobře chápu, protože tohle je taková ta nejvíce oblíbená technika. Myslím si, že kdyby nebylo počítačů a mobilních telefonů, že by byl svět takový chudý a mnoho lidí by […]

 
Podnikání

Co s vaším přítelem udělají lodičky na platformě

Krása ženského těla nespočívá jen v podobenství přesýpacích hodin a pevných ňadrech či tvarovaných hýždích, muži pozorují i jiné vnady, mezi nimiž mají své nezastupitelné místo i nohy. Všimněte si, kolik z nich, v podstatě prakticky každý „normální“ chlap, si nenechá ujít pohled na dlouhé dívčí nožky ve vypasovaných kratičkých šortkách těsně pod zadek, ovšem […]