Zakryjete s nimi i nerovný povrch

Když pokládáte vinylovou nebo papírovou tapetu v rolích na zeď, musíte počítat s tím, že bude přesně kopírovat tamní terén. Jestliže půjde o tapetu rovnou, snadno si na ní povšimnete různých vrypů, škrábanců, rýh, výstupků, kamínků, drsného povrchu štukového podkladu a dalších nerovností, které zůstaly na zděném podkladu.

úprava interiéru

Tekuté tapety vás však většiny takových nerovností zbaví, údajně až do velikosti tří milimetrů. Je to dáno samotnou technologií i procesem pokládky, nepokládají se totiž v souvislých pruzích, jako klasické tapety, ale jde o sypkou směs, která se smíchá s vodou, a vznikne tím kašovitá hmota, s níž se pak nakládá podobně, jako s tmely nebo vápenným štukem. Používá se k tomu hladítko z plastu, ze dřeva nebo z kovu podle toho, jak vám to vyhovuje. Vypomáhat si můžete i ocelovými špachtlemi. Pokládka není obtížná a zvládne ji každý, pouze byste si měli pokládání nejprve osvojit někde stranou, v místech, kde to není moc vidět, a teprve pak se pusťte do práce tam, kde vám na tom opravdu záleží.

kanál YouTube

Nebudou nikde žádné spoje

Pokládka papírových tapet vázne na jednom zásadním problému – na samotných navinutých rolích. Jakmile totiž položíte první tapetu např. od stropu k podlaze, tu druhou k ní musíte velmi přesně přiblížit. V ideálním případě budou obě tapety na sebe lícovat, a to s přesností na desetinu milimetru. Jistou možností je pokládat tapety mírně přes sebe, ale takového spoje se vždy povšimnete a bude na stěně působit rušivě. Budete zkrátka vnímat jednotlivé půl metru široké pruhy proti sobě a výsledný dojem z práce vám to zřejmě pokazí.

S tekutými tapetami se žádné problémy tohoto rázu neřeší, protože se nejedná o navinuté role, kde nejsou žádné spoje. Pokud si dáte záležet, povrch tapet bude mít homogenní strukturu po celé ploše a výsledek práce vás s velkou pravděpodobností uspokojí.

Pokládku si ověřte na YouTube

Pracujete-li s tekutými tapetami poprvé, můžete jejich pokládku důkladně zmapovat např. na YouTube, kde je k dispozici celá řada podrobných návodů od A až do Z. Výhodou tohoto postupu je perfektní přehled, z videa pochytíte vše, co potřebujete, a je to ten nejlepší typ návodu, jaký můžete mít k dispozici. Objevíte-li zajímavé video, raději si jej včas stáhněte pomocí download video from reddit, aby vám někam nezmizelo, protože pokud nejste jeho vlastníky, nikde dopředu nevíte, jak dlouho se video na sociálních sítích udrží.

Pokládka tekutých tapet není obtížná, ověříte si to i na YouTube