Móda versus zdraví aneb nepodceňujte nebezpečí zborcené klenby
Ortopedie bije na poplach
Móda si se zdravím někdy netyká a bohužel se to vztahuje na celou řadu výrobků na trhu, kde z textilního a kožedělného průmyslu dominuje především obuv. Modely označované jako „zdravotní“ se ale krčí v koutku, anebo je opatříte jen ve specializovaných prodejnách, z nichž nejširší sortiment zahrnuje odvětví outdooru. Producenti totiž často nepřemýšlí nad zdravotními dopady a orientují se spíše na kvalitu provedení usně, na celkový vzhled a použitý materiál. Podstatná je však především samotná konstrukce, její robustnost včetně tvarované stélky podle klenby chodidla a také samotné „kopyto“.
Možná jste v této souvislosti zahlédli reklamní kampaň na špičkové sportovní a turistické výrobky zaměřené na podporu příčné i podélné klenby. Ta je naprosto zásadní nejen pro samotná chodidla, ale i pro celkové držení těla, pro postavení páteře, zatížení kloubních výstelek a nakonec i práci vnitřních orgánů.
Nezanedbávejte u módních výrobků jejich zdravotní aspekt
Dalším problémem u módní obuvi typu balerínek nebo „conversek“ je rovná tenká podrážka ve spojení s rovnou stélkou. Noha nemá prakticky žádnou oporu, klenba se začíná postupně bortit a příliš časté chození v balerínách pak může být důvodem k zánětlivému onemocnění šlachy spojující patu s přední částí chodidla, která je důležitá pro správnou chůzi. Někteří výrobci vůbec nedbají doporučení ortopedů a může se přihodit, že v nevhodných botách s plochou stélkou a tenkou podrážkou je šlacha natolik namáhána, až praskne.
Ideální nejsou ani dřeváky nebo plastové nazouváky (crocsy), lidé v nich často chodí mnoho hodin po tvrdém povrchu (asfaltu a dlažbě) přidělávají práci a starosti odborníkům v lékařských ordinacích. Velmi propagované barefooty rovněž nejsou určeny pro celodenní nošení ve městě, ty slouží výhradně do přírody na přirozený terén, na něž byla naše chodidla zvyklá z hlediska evolučního vývoje.