Adrenalinové neboli extrémní sporty

I když znamenají potenciálnost nebezpečí a vystavují se zvýšenému riziku, jsou vyhledávané a neustále populární. Pro některé je zkrátka míra nebezpečí lákavou výzvou. Jiní vyhledávají extrémní sporty pro efekt v podobě uvolnění neboli vyplavení hormonů (endorfin, serotonin a dopanim) do krve. Extrémních sportů je celá řada, ale které náleží do základního seznamu?

bunge jumping
 
Souhrn extrémních sportů
 
·         skok na laně z mostu – bungee jumping,
·         seskok s padákem ze svahu – paragliding,
·         skok s padákem, a to z pevného místa jako například ze skály – basejump,
·         skok do jezera s přemety, saltem – cliff diving,
·         potápění, a to bez kyslíkového přístroje – freediving,
·         sjíždění divoké řeky – rafting,
·         potápění se v jeskyni – cavediving,
·         potápění pod ledem – icediving,
·         horolezectví bez lana – bouldering,
·         extrémní lyžování mimo sjezdovou trať či neupravený terén,
·         na základě tažného draku, jenž je řiditelný a umožňuje pohyb na zemi, na sněhu či po vodě – kiteboarding, snowkiting, landkiting.
 
 
Podstata  – smysl adrenalinového sportu
 
Pro nezasvěcené, zastánce bezpečí a pohody, jsou tyto sporty zřejmě nezajímavé. Pro jiné je nepochopitelné, proč někdo vyhledává risk, nebezpečí a způsob adrenalinu touto formou. Vždyť u většiny extrémních sportů postačí sebemenší chyba k vážnému úrazu v lepším případě. Proč tedy takto vyhledávat a absolvovat sporty hraničící s nadmírou extrémnosti?
 
Laicky lze konstatovat, že zkrátka odpověď je snadná, prostě touha po něčem novém, posunutí vlastní hranice a zároveň se posunutí někam dále, zvládnutí svých možností po psychické i fyzické stránce. Byť je třeba neopomenout, že organismus při extrémních sportech pracuje na vyšší výkon v překonání stresu a poté se dostaví pocit štěstí neboli euforie. Každý úspěch zvyšuje sebevědomí a stejně je tomu tak v případě zvládnutí a zdolání extrémního sportu.
 
rafting
 
Spálené kalorie
 
Ano, i při adrenalinovém sportu dochází ke spalování kalorií. A nejen to. Prostřednictvím extrémních sportů se lidské tělo učí zdárně udržovat rovnováhu. Díky adrenalinovému sportu rovněž tělo stává více flexibilní a zvládne vyšší výdrž.

3.7/5 - (4 votes)
Adrenalinové neboli extrémní sporty