Technika

Elektronická identifikace zboží a věcí

 

Možných bezkontaktních řešení je hned několik. Mezi ty nejjednodušší se řadí tzv. čárové a maticové kódy a radiofrekvenční čipy. Na čárové a maticové kódy vám budou stačit obyčejné čtečky, které lze pořídit již kolem tisíce korun. S radiofrekvenčními čipy si poradí jen poněkud dražší a sofistikovanější zařízení.
čárový kód

Čárové kódy

Mezi ty nejoblíbenější a nejrozšířenější patří čárové kódy, tzv. EAN („European Article Number“). Tvoří je řada různě širokých čar a mezer mezi nimi. Lze je snadno vyrobit a jejich kódování je poměrně jednoduché – závisí právě na různých šířkách čar a daných mezer. Čárové kódy mají sice omezenou kapacitu pro ukládání informací, ale v běžných případech zcela postačující.

Maticové kódy

Maticové kódy, neboli tzv. QR kódy (z anglického „Quick Response“), jsou takovým zvláštním druhem čárového kódu. Jsou vytvořeny z tmavých a světlých bodů tvořících čtvercovou nebo obdélníkovou buňku. Jejich kapacita pro ukládání informací je o něco větší a v dnešní době se s nimi setkáváme čím dál tím více, a to třeba i na letácích, pozvánkách a dalších materiálech slibující více informací. Některé chytré telefony takto mezi sebou umí sdílet i informace o dostupných sítích Wi-Fi.
qr kód

Radiofrekvenční technologie

Radiofrekvenční čipy jsou již náročnější technologií. Využívají se hlavně v silniční, kolejové, letecké a lodní dopravě. Lze je ale využít například i ve zdravotnictví, pro oděvní průmysl a módní doplňky.

Radiofrekvenční technologie, tzv. RFID („Radio Frequency IDentification“), je metoda sledování zboží bezkontaktně a má možnost ukládání velkého množství dat o sledovaných položkách. Data se ukládají pomocí různě dlouhých elektromagnetických vln. K této technologii je nutné mít transpondér, neboli tzv. RFID tag, s příslušnou čtečkou a systém, který zvládne práci s daty tohoto typu.

RFID tagpaměťový čip s anténou a ukládají se na něj data. Následně se upevňuje se na sledovaný předmět. Může být různé velikosti i tvaru, kupříkladu karta, trubička nebo etiketa. Čtecí zařízení slouží k dekódování uložených informací v RFID tagu a předání do systému k další manipulaci s daty. Rovněž nabízí různé velikosti a může být mobilní nebo upevněno v rámu. Je tedy vidět, RFID technologie vypadá sofistikovaněji, nicméně je to také o dost dražší varianta. Pořízení jednotlivých dílů může vyjít až na desítky tisíc korun.

Závěrečný výběr je tedy podmíněný potřebami a možnostmi každého, kdo zvažuje elektronickou identifikaci v podstatě čehokoliv.

Recommended Posts

Nezařazené

S ejakulací se dá pracovat

Dnes se dá pracovat s mnohými věcmi, a to dokonce i s ejakulací. Mnoho mužů se někdy setkalo s tím, že už to na ně přišlo, ale museli ještě počkat, protože jejich partnerka stále nedosáhla vrcholu. Najdou se i muži, kteří nepočkají, ale najdou se i ti, kteří ano i když to pro ně nemusí […]

 
Technika

Technika je u každého doma

Když se řekne technika, tak co vy si pod tím představíte? Mnoho lidí si prý představí jenom mobilní telefon anebo dokonce také počítač. Ano, já tohle moc dobře chápu, protože tohle je taková ta nejvíce oblíbená technika. Myslím si, že kdyby nebylo počítačů a mobilních telefonů, že by byl svět takový chudý a mnoho lidí by […]

 
Podnikání

Co s vaším přítelem udělají lodičky na platformě

Krása ženského těla nespočívá jen v podobenství přesýpacích hodin a pevných ňadrech či tvarovaných hýždích, muži pozorují i jiné vnady, mezi nimiž mají své nezastupitelné místo i nohy. Všimněte si, kolik z nich, v podstatě prakticky každý „normální“ chlap, si nenechá ujít pohled na dlouhé dívčí nožky ve vypasovaných kratičkých šortkách těsně pod zadek, ovšem […]