Technika

Elektronická identifikace zboží a věcí

 

Možných bezkontaktních řešení je hned několik. Mezi ty nejjednodušší se řadí tzv. čárové a maticové kódy a radiofrekvenční čipy. Na čárové a maticové kódy vám budou stačit obyčejné čtečky, které lze pořídit již kolem tisíce korun. S radiofrekvenčními čipy si poradí jen poněkud dražší a sofistikovanější zařízení.
čárový kód

Čárové kódy

Mezi ty nejoblíbenější a nejrozšířenější patří čárové kódy, tzv. EAN („European Article Number“). Tvoří je řada různě širokých čar a mezer mezi nimi. Lze je snadno vyrobit a jejich kódování je poměrně jednoduché – závisí právě na různých šířkách čar a daných mezer. Čárové kódy mají sice omezenou kapacitu pro ukládání informací, ale v běžných případech zcela postačující.

Maticové kódy

Maticové kódy, neboli tzv. QR kódy (z anglického „Quick Response“), jsou takovým zvláštním druhem čárového kódu. Jsou vytvořeny z tmavých a světlých bodů tvořících čtvercovou nebo obdélníkovou buňku. Jejich kapacita pro ukládání informací je o něco větší a v dnešní době se s nimi setkáváme čím dál tím více, a to třeba i na letácích, pozvánkách a dalších materiálech slibující více informací. Některé chytré telefony takto mezi sebou umí sdílet i informace o dostupných sítích Wi-Fi.
qr kód

Radiofrekvenční technologie

Radiofrekvenční čipy jsou již náročnější technologií. Využívají se hlavně v silniční, kolejové, letecké a lodní dopravě. Lze je ale využít například i ve zdravotnictví, pro oděvní průmysl a módní doplňky.

Radiofrekvenční technologie, tzv. RFID („Radio Frequency IDentification“), je metoda sledování zboží bezkontaktně a má možnost ukládání velkého množství dat o sledovaných položkách. Data se ukládají pomocí různě dlouhých elektromagnetických vln. K této technologii je nutné mít transpondér, neboli tzv. RFID tag, s příslušnou čtečkou a systém, který zvládne práci s daty tohoto typu.

RFID tagpaměťový čip s anténou a ukládají se na něj data. Následně se upevňuje se na sledovaný předmět. Může být různé velikosti i tvaru, kupříkladu karta, trubička nebo etiketa. Čtecí zařízení slouží k dekódování uložených informací v RFID tagu a předání do systému k další manipulaci s daty. Rovněž nabízí různé velikosti a může být mobilní nebo upevněno v rámu. Je tedy vidět, RFID technologie vypadá sofistikovaněji, nicméně je to také o dost dražší varianta. Pořízení jednotlivých dílů může vyjít až na desítky tisíc korun.

Závěrečný výběr je tedy podmíněný potřebami a možnostmi každého, kdo zvažuje elektronickou identifikaci v podstatě čehokoliv.

Recommended Posts

Nezařazené

S ejakulací se dá pracovat

Dnes se dá pracovat s mnohými věcmi, a to dokonce i s ejakulací. Mnoho mužů se někdy setkalo s tím, že už to na ně přišlo, ale museli ještě počkat, protože jejich partnerka stále nedosáhla vrcholu. Najdou se i muži, kteří nepočkají, ale najdou se i ti, kteří ano i když to pro ně nemusí […]

 
Podnikání

Co s vaším přítelem udělají lodičky na platformě

Krása ženského těla nespočívá jen v podobenství přesýpacích hodin a pevných ňadrech či tvarovaných hýždích, muži pozorují i jiné vnady, mezi nimiž mají své nezastupitelné místo i nohy. Všimněte si, kolik z nich, v podstatě prakticky každý „normální“ chlap, si nenechá ujít pohled na dlouhé dívčí nožky ve vypasovaných kratičkých šortkách těsně pod zadek, ovšem […]

 
Nezařazené

Móda versus zdraví aneb nepodceňujte nebezpečí zborcené klenby

Ortopedie bije na poplach Móda si se zdravím někdy netyká a bohužel se to vztahuje na celou řadu výrobků na trhu, kde z textilního a kožedělného průmyslu dominuje především obuv. Modely označované jako „zdravotní“ se ale krčí v koutku, anebo je opatříte jen ve specializovaných prodejnách, z nichž nejširší sortiment zahrnuje odvětví outdooru. Producenti totiž často nepřemýšlí nad […]