Klimatizace již dávno není luxus

Za luxusní zboží považujeme vždy takové výrobky, které pro nás nejsou běžně dostupné, a jejichž cena přesahuje naše finanční možnosti. Pohled na tuto problematiku se však poměrně rychle mění, co bývalo luxusní před dvaceti lety, již dnes může být běžně dostupné, kupříkladu textilní výrobky. Za socialismu vás základní oblečení vyšlo téměř na polovinu výplaty, a možná i víc, a dnes se obléknete mnohonásobně levněji, a navíc na kvalitativně vyšší úrovni.

vnitřní jednotka klimatizace

Podobné je to i s klimatizacemi. Dříve bývaly k dispozici zejména ve velkých podnicích a firmách a v domácnostech jste se s nimi téměř nesetkali. Naštěstí to už neplatí řadu let a pořídit si splitovou klimatizaci v Praze Elmontech skutečně není žádný luxus. Mnohdy je to navíc i nutnost, zejména v městské zástavbě.

Nehrozí vám náhodou úžeh?

Městský život vám nabídne mnoho výhod, ale leckdy draze vykoupených. Je tu příliš mnoho smogu a hluku, vysoká koncentrace osob na jednom místě a mimo jiné v letních měsících vyšší denní teploty, než v přírodě. Může za to hlavně beton a asfalt a další stavební materiály, které absorbují sluneční záření a vydávají jej i v době, kdy je již slunce dávno za obzorem. Pokud jste vystaveni vysokým teplotám příliš dlouho, jde o chronický stres, který může vyústit až v nebezpečný úžeh.

vnější jednotka splitové klimatizace

Vzduchotechnika by se měla revidovat a čistit

Zanesená vzduchotechnika prachem a mastnotou je spouštěcí mechanismus ke vzniku požáru, to vám potvrdí kdejaký znalec této problematiky. Dalším problémem jsou v zanedbaných klimatizačních rozvodech bakterie a plísně, kterým se tu daří díky zvýšené vlhkosti a usazování biologického materiálu. Každá klimatizace by tedy měla být pravidelně kontrolována a udržována v čistotě, aby sloužila původnímu účelu, k němuž byla navržena, a nebylo to přesně naopak. A pokud bydlíte v panelovém domě, kde je k dispozici společná vzduchotechnika ve stoupačce, správce objektu má dokonce povinnost ze zákona kvůli nebezpečí vzniku požáru nechat ji pravidelně prověřovat a čistit.

Klimatizace již dávno není luxus