Nemějte obavy z firemních dluhopisů

Určitě už jste slyšeli o státních dluhopisech. Většinou je vnímáme jako velmi bezpečnou investici, o které se domníváme, že pokud nepřijde zásadní politické, přírodní či jiné zemětřesení a stát nezbankrotuje, pak se nám peníze v určené době vrátí. Z tohoto důvodu je vnímání slova „dluhopisy“ pozitivní a vzbuzuje důvěru. Když tedy za vámi přijde finanční poradce a začne vám nabízet korporátní dluhopisy, neboť stát v daném momentě žádnou emisi dluhopisů nechystá, pak můžete nabít dojmu, že k vám přišla vítaná příležitost, jak si peníze uložit.
strom s penězi.jpg 

Raiting dluhopisů

 
Než se rozhodnete v bance nebo u jakéhokoli jiného finančního ústavu a společnosti uložit své peníze do dluhopisů, vyhledejte si něco kolem jejich raitingu. Raiting je vlastně takové ohodnocení dluhopisů daného státu nebo dané společnosti. Pravidelně ho zveřejňují společnosti, které se na toto hodnocení specializují. V úvahu berou řadu faktorů, od ročních „výsledovek“, přes porovnání s podobnými firmami až po celkový obraz daného odvětví na trhu.
moderní budovy.jpg
Nejkvalitnější dluhopisy získávají hodnocení až AAA, ale jakékoliv ostatní dluhopisy hodnocené písmenem A, jsou vhodnými kandidáty pro investici. Pokud vyhledáváte příležitosti s vyšším zhodnocením, pak se poohlédnete po dluhopisech B, u kterých je vyšší riziko ztráty, ale i vyšší úroky při zisku. Klesající kvalitě pak odpovídají dluhopisy hodnocené písmeny C a D.

Proč investovat do korporátních dluhopisů?

Protože jistější investici s vyšším ziskem seženete jen těžko. Dá se říci, že firemní dluhopisy by měli neodmyslitelně patřit do našeho investičního portfolia. Celkově je teď ekonomika českých firem na velmi vysoké úrovni a firmy se potřebují rozvíjet. Proto vydávají vlastní dluhopisy a získávají tak levnější peníze než by měli od bank. Peníze zpravidla shánějí na něco konkrétního jako je nákup nové technologie, rozšíření výrobních hal, výstavba nemovitostí nebo dokončení výzkumu a schvalování nového výrobku či technologie.
tvorba grafů.jpg
Dluhopisy tedy mají určitý přesně daný horizont, ve kterém se investice vrátí a vložené peníze s úroky vyplatí. Pokud jejich nákup zvažujete, vždy byste se měli po této informaci pídit a zároveň si dohledat maximum dat k hospodaření a výsledkům dané firmy. Nebojte se proto jít do korporátních dluhopisů, je s nimi třeba méně starostí než s pronájmy nemovitostí.

 


3/5 - (3 votes)
Nemějte obavy z firemních dluhopisů