První byl JEEP

Dnes bychom se rádi zaměřili na vymírající technický druh a to jsou osobní terénní vozy. Nemyslíme tím naleštěné krasavce s obrovskými, v terénu nepoužitelnými nablýskanými koly s mnohasetkoňovými motory, prohánějícími se po bulvárech. Nemyslíme ani přizvednuté kombi opatřené drsně vypadajícím, ale ve skutečnosti zbytečným plastováním, které má imitovat ochranné kryty opravdových terénních vozů. Je to vskutku vymírající druh, zatímco v sektoru nákladních vozidel neustále existují výrobci, kteří vozidla do nejtěžších podmínek vyrábějí, v civilním sektoru osobních vozidel mizí, jedna legenda za druhou.

auto

 Novodobou éru terénních vozů, můžeme datovat od vzniku legendárního JEEPu Willys. Jeho vznik byl na základě soutěže vypsané americkou armádou po vypuknutí druhé světové války, kdy se začalo projevovat, že další války a konflikty budou vyžadovat daleko větší mobilitu. Tendr vyhrála firma Bantam, ale pro nedostatek výrobních kapacit, byla výroba svěřena firmě Willys, ani tato firma kapacitně nestačila a na výrobě se začala podílet firma Ford. Někteří váleční veteráni i historici tvrdí, že bez JEEPu, by spojenci druhou válku nevyhráli. Toto jednoduché vozidlo se znakem náprav 4×4 a redukční převodovkou, osvědčilo své vlastnosti na všech bojištích, za všech klimatických podmínek a v nepřeberném množství přestaveb a úprav. Je uváděno, že klasický JEEP vezl nejvíce významných politiků, umělců a sportovců, ze všech kdy vyrobených vozidel.

suv

Dodnes e záhadou vznik názvu JEEP, které jako slovo samotné nevyjadřuje žádný relevantní obsah, ale nejpravděpodobnější legenda ke vzniku názvu praví, že vznikla fonetickým zněním původního anglického označení, general  purpose, neboli všestranné využití, které se vyslovovalo zkratkou dží pí, jeho přepisem mělo vzniknout legendární označení JEEP, které se ve veřejnosti vžilo, jako synonymum všech off roadů. Těžká poválečná doba si vyžádala vozidlo, které mohlo sloužit jako rodinný vůz, ale v týdnu jste s ním mohli orat a o víkendu podnikat výlety. Povedlo se do té doby nevídané a JEEP si naprosto přirozeně našel cestu do civilního sektoru a založil novou kategorii vozidel a na jeho obchodním úspěchu mnohé automobilky založily svou obchodní politiku. S postupem času začaly vyrůstat i další jména, které se staly ikonami mezi terénními vozy, jako Land Rover, Nissan Patrol, Toyota Land Cruiser a Mercedes G, ale o těch příště.

První byl JEEP