Nezařazené

Jak řezat šalvěj

 

Šalvěj je takzvaný polokeř. To znamená, že mladé čerstvé výhonky v následujícím roce dřevnatí. Z této zdřevnatělé části křoví vyraší nové výhony. Voňavé listy vytváří rostlina na těchto mladých výhoncích. Cílem všech řezných opatření je proto udržet dřevnatou část rostliny co nejmenší a podpořit tak tvorbu nových výhonků.

listy šalvěje

Řezání šalvěje – správný čas

Můžete podpořit růst vaší šalvěje různými způsoby. Následující řezná opatření jsou užitečná:

●     Odřízněte pravidelně mladé výhonky – měli byste to udělat zejména u mladých rostlin. Výsledek je ten, že rostliny se větví silněji a méně dřevnatí.

●     Sběr provádějte pravidelně během vegetačního období od konce května do poloviny srpna. Dává to smysl, pokud odstraníte celé výhonky do dřevnaté části. Takže ty pak nemohou později opět dřevnatět. Pokud sklízíte štědře, zvláště na jaře, dodatečně stimulujte obnovu. Nadměrnou sklizeň můžete sušit na zimu.

●     V období od června do července vytváří šalvěj květy. Tato květenství můžete stříhat. Tím zabráníte nekontrolovanému rozptýlení semen po zahradě. Květy navíc stojí další sílu rostliny. Pouze se stane, že kvete trochu méně, a navíc vůně trochu ustoupí. Nicméně, pokud odstraníte květy, ochudíte hmyz ve vaší zahradě o cenný zdroj jídla. Pokud chcete hmyz podporovat, nechte alespoň některé květy.

●     V srpnu by se měla ostříhat uschlá květenství.

●     Na jaře po posledním mrazu se provádí skutečný hlavní řez.
natrhaná šalvěj

Hlavní řez se provádí na šalvěji nejlépe na začátku jara, kdy se nepředpokládají již žádné další těžké mrazy. V závislosti na regionu to platí od konce února do poloviny března. Ale nečekejte příliš dlouho. Neměly by se vyvinout žádné nové výhony. Při řezu v tomto okamžiku automaticky vyříznete výhony, které by mohly utrpět poškození mrazem.

Hlavní část by se v žádném případě neměla dělat na podzim. Řezáním na jaře si rostlina udrží přes zimu listy. V důsledku toho se sama chrání před mrazem.

Hlavní řez je poměrně jednoduchý Potřebujete ostrý zastřihovač nebo ostré zahradní nůžky

Se zastřihovačem můžete řezat šalvěj šalvěje rovnoměrně zpátky do zúžené části. S nůžkami na stříhání to funguje stejným způsobem. Jediné, co musíte udělat, je stříhat výhonky jednotlivě. Ujistěte se, že jste neřízli příliš daleko. Vždy zůstaňte v listové oblasti. Nestříhejte zpět do holé, dřevnaté oblasti. To znemožňuje obnovu na jaře.


Recommended Posts

Nezařazené

S ejakulací se dá pracovat

Dnes se dá pracovat s mnohými věcmi, a to dokonce i s ejakulací. Mnoho mužů se někdy setkalo s tím, že už to na ně přišlo, ale museli ještě počkat, protože jejich partnerka stále nedosáhla vrcholu. Najdou se i muži, kteří nepočkají, ale najdou se i ti, kteří ano i když to pro ně nemusí […]

 
Technika

Technika je u každého doma

Když se řekne technika, tak co vy si pod tím představíte? Mnoho lidí si prý představí jenom mobilní telefon anebo dokonce také počítač. Ano, já tohle moc dobře chápu, protože tohle je taková ta nejvíce oblíbená technika. Myslím si, že kdyby nebylo počítačů a mobilních telefonů, že by byl svět takový chudý a mnoho lidí by […]

 
Podnikání

Co s vaším přítelem udělají lodičky na platformě

Krása ženského těla nespočívá jen v podobenství přesýpacích hodin a pevných ňadrech či tvarovaných hýždích, muži pozorují i jiné vnady, mezi nimiž mají své nezastupitelné místo i nohy. Všimněte si, kolik z nich, v podstatě prakticky každý „normální“ chlap, si nenechá ujít pohled na dlouhé dívčí nožky ve vypasovaných kratičkých šortkách těsně pod zadek, ovšem […]